Agnieszka 790609934 Aneta 886987370 Szczecin/Stargard
Zapraszamy do obejrzenia Naszych projektów przestrzeni publicznych. Przedstawiamy Nasze pomysły jak można zagospodarować tereny zieleni w miastach.
PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA TERENU ZIELENI PRZY OŚRODKU NIWA W KOŁOBRZEGU
Teren przy ośrodku wypoczynkowym w Kołobrzegu, przeznaczony jest głównie dla osób dorosłych i starszych. W związku z tym koncepcja zawiera liczne ozdobne nasadzenia roślinne oraz miejsca, z których można je podziwiać. Na niewielkim terenie znalazło się miejsce na ławki, siedzisko na murku oraz liczne leżaki ustawione na drewnianym podeście oraz trawniku. W centrum terenu znajduje się element dekoracyjny w postaci pergoli porośniętej pnączem. Oprócz niej, teren zdobi niewielkie oczko wodne, drewniany pień z wyrzeźbionym logo ośrodka oraz mały element wodny w postaci fontanny na rabacie. Pomiędzy elementami dekoracyjnymi usytuowane zostały sprzęty do ćwiczeń. Fragment terenu, przeznaczony do ergoterapii, został oddzielony trejażem porośniętym przez pnącze. Koncepcja oparta jest na swobodnych, wijących się liniach.
KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENI MIEJSKIEJ NA UL. SIKORSKIEGO W SKAWINIE
Przestrzeń, która ma być miejscem przeznaczonym do bezpiecznego funkcjonowania i odpoczynku dla całej społeczności miasta. Miejsce to zostało zaprojektowane w duchu woonerfu. W celu ograniczenia ruchu samochodowego, ulica została przekształcona w jednokierunkową pieszo-jezdnię, a liczba miejsc parkingowych została zminimalizowana. W celu zachęcenia mieszkańców do przemieszczania się rowerami powstały stojaki. Znajdująca się tutaj mała architektura ma uprzyjemniać czas przechodniów oraz sprzyjać spotkaniom i integracji na świeżym powietrzu. Starsi użytkownicy mogą spędzić czas, odpoczywając w cieniu pergoli oraz podziwiając ścianę wodną i liczne, bujne nasadzenia roślinne. Zapewne również chętnie posiedzą na ławkach czy w ogródku restauracyjnym ze stolikami. Zaplanowane atrakcje dla dzieci to huśtawki pod zadaszeniem oraz wielkoformatowe, drewniane gry w „kółko i krzyżyk”. Niesamowite wrażenie na wszystkich, niezależnie od wieku zrobi wieczorny spacer po ulicy z podświetlonymi wzorami w nawierzchni, zaplanowanymi na całej jej długości. Projektowana przestrzeń uwzględnia rozwiązania nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale także proekologiczne. Całość założenia ma charakter swobodny, lecz uporządkowany. Głównym motywem, na którym oparty jest plan ulicy to nieregularna, falująca wstęga. Aby projektowana przestrzeń miejska nie marnowała wody opadowej z części pobliskich dachów tylko wykorzystywała ją do retencji wodnej, zostały na niej zaprojektowane duże podwyższone rabaty. Znajdą się w nich gatunki roślin, które zatrzymują dużą ilość wody – w ten sposób powstaną ogrody deszczowe. Na parkingach zastosowana została nawierzchnia ażurowa. Gatunki roślin zostały dobrane przede wszystkim ze względu na odporność na warunki miejskie, zróżnicowane terminy kwitnienia oraz sposób i długość dekoracyjności, w ten sposób by projektowana przestrzeń była atrakcyjna przez większą część roku.
PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA PĘTLI AUTOBUSOWEJ PRZY UL. KOLOROWYCH DOMÓW NA OSIEDLU BUKOWYM I TERENÓW DO NIEJ PRZYLEGŁYCH
Koncepcja zakłada stworzenie miejsca przyjaznego dla osób w każdym wieku. Teren został dostosowany również dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Cały projekt został stworzony w jednolitym stylu z uwzględnieniem naturalnych linii. Ścieżki, osłony zacieniające oraz budynki zostały oparte na obłych kształtach, a użyte materiały są spójne kolorystycznie. Na terenie pętli autobusowej większość istniejącej aktualnie jezdni zastąpiona została pieszo-jezdnią. Jako element dominujący nad pętlą autobusową zaplanowana została osłona usytuowana nad peronami. Na peronach ustawione zostały ławeczki oraz kosze na śmieci, a na ich końcach zbudowane wyniesione rabaty wypełnione roślinami. Na terenie zaplanowana została nowoczesna poczekalnia z toaletą, zielonym dachem oraz panelami słonecznymi. Na istniejącej dużej powierzchni trawnika, zaplanowane zostały liczne ścieżki oraz nasadzenia. Znajdują się tam również dwie długie ławy z donicami, nad którymi usytuowana jest osłona zacieniająca. Innym elementem ochładzającym jest kurtyna wodna. Jeszcze jednym nowym elementem jest niewielka wiata z ławką przy przystanku od wschodniej strony. Z części parkingu znajdującego się na południu od pętli wydzielony został teren pod restaurację. Na reszcie obszaru rozplanowane zostały miejsca parkingowe wyłożone kratką trawnikową. Druga część parkingu przekształcona została w parking podziemny, z funkcjonalnym placem na dachu. Nawierzchnia placu w dużej części została pokryta kolorowymi mozaikami. Tereny zieleni na północ od pętli łączą się z terenem pętli wiatą z zielonym dachem. W jej wnętrzu znajdują się siedziska, huśtawki, klocki do gry w kółko i krzyżyk wbudowane w ścianę. Tuż obok wiaty znajduje się duża pergola porośnięta przez pnącze. Przechodząc przez nią na zachód można dostać się na placyk z fontannami posadzkowymi. Znajdują się na nim również długie siedziska z osłonami przeciwsłonecznymi. W tym miejscu usytuowane zostały również dwie duże osłony zacieniające. W centralnym miejscu powstał duży, okrągły plac służący spotkaniom mieszkańców. Na jego obrzeżach postawione zostały gabloty. Plac od zachodu otoczony jest przez łąkę kwietną. Na wschód od placu zaprojektowane zostały nasadzenia roślinne. W północnej części powstała duża powierzchnia trawnika, a na niej drewniane ławeczki ze stolikami oraz siatkowe leżanki.
PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA PLACU ŚWIĘTYCH PIOTRA I PAWŁA W SZCZECINIE
Kompozycja terenu została oparta na wzorze zaczerpniętym z bryły kościoła. Cała górna część frontowej fasady oraz rozeta znad wejścia głównego stały się inspiracją do powstania nowego układu kompozycyjnego placu. Wszystkie elementy kompozycji zostały oparte na planie prostokąta oraz koła. Na placu został zachowany zbiornik wodny, który aktualnie jest typowym zbiornikiem przeciwpożarowym. Został ukształtowany za pomocą betonowych prostopadłościanów o różnej wielkości i wysokości. W ten sposób dno basenu jest wielopoziomowe. Znajdują się w nim obszary płytkie, głębsze oraz całkiem głębokie. Urozmaiceniem są prostopadłościany z czerwonej cegły, która nawiązuje do elewacji kościoła. Drugim, istotnym elementem kompozycji jest rabata, która powstała na planie rozety. Znajduje się w centralnym punkcie placu. Wokół rabaty rozlega się duży plac z płyt betonowych, który został poprzerywany małymi placykami z trawnikiem. W większości trawiastych prostokątów rosną istniejące drzewa. Na placu ustawione są także duże gabloty (od wschodu betonowa, a od zachodu - ceglana), przeznaczone do prezentacji sztuki, ogłoszeń. Dopełnieniem głównych elementów kompozycji, są liczne nasadzenia roślinne w betonowych donicach oraz siedziska, ławki, kosze na śmieci, latarnie.
KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA SKWERU PRZY GMINNYM OŚRODKU KULTURY W GOSTYCYNIE